Rhynchophorus palmarum z Cypru - do potwierdzenia [R.ferrugineus]

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
jankol59
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 12 stycznia 2006, 22:21
Lokalizacja: Kołobrzeg

Rhynchophorus palmarum z Cypru - do potwierdzenia [R.ferrugineus]

Post autor: jankol59 »

Tu też proszę o potwierdzenie bądź sprostowanie - pozyskałem już martwe - niektóre lekko uszkodzone, z martwych palm daktylowych . Wydaje mi się, że to Rhynchophorus palmarum. Poczwarka zaatakowana przez owada pasożytującego. Kilka imago znalazłem uwięzione w kokolitach, resztę u podstawy pnia palm lub w ich pobliżu. Wieklość to 3,2 cm do 4,5 cm.
Załączniki
005x.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.39 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rhynchophorus palmarum z Cypru - do potwierdzenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda na Rhynchophorus_ferrugineus ostatnio wielokrotnie wykazywany z takich państw: Francja, Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Turcja, Cypr, Syria, Maroko. Związany z :
Areca catechu, Arenga pinnata, Borassus flabellifer, Caryota maxima, C. cumingii, Cocos nucifera (coconut palm), Corypha gebanga, C. elata, Elaeis guineensis, Livistona decipiens, Metroxylon sagu, Oreodoxa regia, Phoenix canariensis, P. dactylifera (date palm), P. sylvestris, Sabal umbraculifera, Trachycarpus fortunei, Washingtonia sp

http://en.wikipedia.org/wiki/Rhynchophorus_ferrugineus
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Rhynchophorus palmarum z Cypru - do potwierdzenia

Post autor: romanzamorski »

Spotkałem tego ryjka (Rhynchophorus ferrugineus) w Kalabrii w maju tego roku. Znalazłem go martwego w pobliżu obumierających palm. Ładny stworek lecz robi nieładne rzeczy. W/g moich obserwacji połowa palm w Kalabrii w pasie plaż nadmorskich obumarła za jego przyczyną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CURCULIONOIDEA”