z powrotem
     

Ropalopus femoratus (Linnaeus, 1758)
Ropalopus varini (Bedel, 1870)

Ropalopusy odróżnia się stosunkowo łatwo, chociaż cechy zewnętrzne (habitus) mają identyczne. Na oko się nia da ! Oto cecha:

- człony czułków zakańczane kolcem (zębem) ........... R.varini
- człony czułków zaokrąglane ..................................... R.femoratus


To wszystko.

Ropalopus femoratus (Linnaeus, 1758)
Ropalopus varini (Bedel, 1870)

      Doświadczeni zbieracze rozpoznają obydwa gatunki na pierwszy rzut oka po pewnych, trudnych do opisania słowami cechach habitusu. Potrafią, ale i tak przy dokładniejszym oznaczeniu okazu zwracają uwagę na niezmienną, bardzo przydatną cechę: otóż u gatunku varini wierzchołki członów (od 4-go do 10-go) czułków tworzą wyraźny ząbek zaś tarczka jest naga. Odpowiednio Ropalopus femoratus, należący do grupy gatunków u których wierzchołki czułków są równo ucięte, posiada tarczkę pokrytą leżącymi włoskami.
Pomyłki się jednak zdarzają. Jeden z naszych największych polskich zbieraczy kózek posiadał w swoim zbiorze źle oznaczony Ropalopus varini wpięty pomiędzy okazy Ropalopus femoratus przez ... ponad 20 lat. A jest to jedyny okaz złowiony po wojnie w Polsce (12.6.63, Węgierka, koło Jarosławia, leg.Szołtys; okaz jest w mojej kolekcji). Poprawnie oznaczył go dopiero Szczepan Ziarko.

 


z powrotem
     

opr. J. Kurzawa

 


entomo©2001 - 2016 - www.entomo.pl